Findikta Döllenme Biyolojisi

Findikta Döllenme Biyolojisi

Findikta erkek ve disi çiçekler ayni bitki (dal) üzerinde ancak farkli yerlerde bulunmaktadir. Findik bitkisi diger pek çok bitkiden farkli olarak kis aylarinda çiçeklenir. Çiçeklenme Kasim-Mart aylarinda, tozlanma ise a y n i  a y l a r d a rüzgar yardimi ile olmaktadir. Çünkü tozlanma kis döneminde oldugundan bu dönemde böcek popülasyonu ya çok az, ya da hiç olmamaktadir. Tozlanma kis aylarinda olmakta, bu dönemde disi çiçeklerde yumurtalik ve tohum taslagi gelismemis oldugundan tozlanmadan 2.5-5 ay sonra döllenme olayi gerçeklesmektedir.

Döllenmenin geçeklesmesinden yaklasik 15 gün sonra meyve baglayip meyve kendisini göstermeye baslar ki bu zaman Sakarya ilinde Mayis-Haziran dönemine rastlamaktadir. Eger döllenme olmamissa sadece disi sert kabuktan olusan içi bos meyveler olusmaktadir. Bos findik olusumu, uyusmazlik, beslenme, stolojik problemler, ekoloji ve kültürel uygulamalara bagli olarak ortaya çikmaktadir. Findikta 4-24 arasinda disi çiçekten olusan tomurcuga karanfil adi verilir. Tomurcuklardaki disi çiçek sayisi fazla olan 2 Findik Tarimi çesitlerde meyve veriminin de fazla oldugu gözlenmistir.

Findik erkek çiçeklerinin bulundugu silindirik yapiya kedicik adi verilir. Bu kedicikler Temmuz ayinda olusur ve 150-200 adet erkek çiçegi bir arada tutar. Findikta erkek ve disi çiçeklerin olusumlari hasattan bir yil önce baslar. Sakarya ilinde erkek çiçekler bir önceki yilin 9 Mayis-16 haziran, disi çiçekler ise 10 Temmuz-15 Agustos tarihleri arassnda olusmaya baslar. Olusumlar bu tarihlerde baslar, ancak erkek çiçek tozlama görevine Agustos ayi sonunda, disi çiçek ise toz alma görevine (çiçek açilisi ) Kasim ayinda baslar, Aralik-Subat ayina kadar devam eder.

Tozlanmis olan disi çiçegin Mayis-Haziran ayinda yumurtalik ve tohum taslagi organlari gelismeye basladigindan ancak bu tarihlerde döllenme gerçeklesir. Findikta Nisan- Agustos döneminde yapraktan yapilan üre uygulamas, disi çiçek tomurcugu olusumunu artirmistir. Findikta yogun çiçek tozu yayma dönemi ocak ayidirr. Bazi çesitlerde bu durum Subat- Mart ayina kadar uzayabilir. Findik bahçesinde geç dönemde çiçek tozu veren (Fosa, Mincane, Aci Findik, Palaz, Uzunmusa, Kus,) tozlayici çesitlere önem verilmelidir.

DİĞER BLOG / DUYURU / HABER